اخبار
مطالب ویژه
 
گزارشات تصویری
 
پیوندها
 
 

مرامنامه

پنجشنبه,۱۳۹۶/۰۴/۲۹ | ۱۰:۳۱

الف) مقدمه
حزب نیک اندیشان ایران اسلامی تشکلی است فراگیر که معتقد است گفتمان های موجود می بایست با تأکید بر حفظ اعتدال و عقلانیت و به دور از کشمکش های حاد سیاسی و جناح بندی های عداوتی، مناسبات اجتماعی را سامان بخشیده و اصل تضارب اندیشه ها را در محافل سیاسی، فکری و فرهنگی و همچنین بالندگی و پویایی اندیشه های سلام را به رسمیت شناخته و تلاش می کند عناصر خدوم، متعهد و متخصص را شناسایی و معرفی نموده و بر این اساس در چارچوب مفاد قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و با رعایت مفاد قانون فعالیت احزاب و جمعیت ها مصوب مجلس شورای اسلامی با درک عمیق نقش سازنده متخصصین و فرهیختگان و نخبگان و مشارکت اجتماعی آنان در پیشبرد اهداف عالیه نظام جمهوری اسلامی، این حزب درصدد است افتخار شناسایی و سازماندهی این نیروها و بهره گیری از تجارب سازنده آنان را داشته باشد.
حزب نیک اندیشان ایران اسلامی از تمامی آحاد ملت به عنوان هر شخص حقیقی که تابعیت ایران را داشته و مقید به رعایت مرامنامه و اساسنامه این تشکل باشند دعوت به همکاری در این مجموعه نموده تا در عرصه های گوناگون فرهنگی، سیاسی، علمی، اجتماعی برای اعتلای جمهوری اسلامی تلاش و فعالیت بهتری نماید.
ب) دیدگاه ها و اهداف
1- اعتقاد راسخ به اسلام و جمهوری اسلامی
حزب نیک اندیشان ایران اسلامی، با نگرشی احترام آمیز به ادیان رسمی کشور، در جهت همکاری صمیمانه با نیروهای همفکر به منظور حفظ و ترویج ارزش های دینی و انقلابی تشکیل می گردد. در این مسیر کله تلاش ها در چارچوب اعتقاد به دین مبین اسلام به عنوان جامع ترین دین صورت می گیرد و همواره این اعتقاد را به عنوان رکن اصلی مرامنامه حزب، حفظ و پاسداری می نماید. اعتقاد به رسالت پیامبران الهی و ائمه اطهار و مهدویت و ولایت فقیه و شهیدان و ایثارگران جزء لاینفک اصول اعتقادی حزب است.
2- پاسداری از مردم سالاری دینی
مردم سالاری دینی به عنوان اساس قانون اساسی و نماد حضور مردم در صحنه اداره کشور برای بسط اقتدار و کارآمدی نظام اسلامی در راستای حاکمیت ارزش ها و تحقق عدالت یک ضرورت اجتناب ناپذیر بوده و طرح مباحثی چون جمهوریت بدون اسلام و حاکمیت اسلامی بدون مشارکت مردم، انحراف از مسیر انقلاب اسلامی می باشد.
3- طراحی الگوی حکمرانی واقعی اسلامی
تبیین اسلام اصیل در راستای تجدید حیات تمدن اسلامی و طراحی الگوی کشور داری مبتنی بر ارزش های الهی، عقلانیت دینی، تولید فکر و نظریه پردازی برای اداره کشور بر اساس دکترین اسلام و بهره گیری از علوم و فن آوری روز و رعایت مناسبات فرهنگی، تاریخی، جغرافیایی، اجتماعی و ملی ایران اسلامی با سایر ملل از اصول این حزب می باشد.
آرایش سیاسی موجود کشور نیازمند تحول محتوایی و شکلی، جوانگرایی، پرهیز از اختلافات و مناقشات سیاسی، تحمل پذیری بالاتری می باشد که باید مدنظر جریانات سیاسی کشور قرار گیرد.
پذیرش پروتکل ها، معاهدات بین المللی، منطقه ای و فرامرزی نباید موجب خدشه به استقلال سیاسی کشور، لطمه به عزت مسلمین و مانع اعتلای جمهوری اسلامی باشد در عین حال تنگ نظری در سیاست خارجی نیز یکی از مشکلات عمده در سیاست خارجی است که باید بر اساس «عزت، حکمت، مصلحت» برنامه ریزی نمود. تلاش نیک اندیشان از یک طرف ناظر به ارتقاء فکری و بالا بردن سطح آگاهی های دینی، فرهنگی و اجتماعی جامعه اسلامی و از طرفی کوشش فزاینده برای توسعه پایدار وضعیت فرهنگی، اقتصادی، سیاسی، اجتماعی بر اساس نیک اندیشی و خردمندی اخلاقی، در مسائل اداری، حقوقی و قضایی است.
4- انتخاب خرد و اندیشه و دوری از برخوردهای احساسی و سطحی در کلیه برنامه ها و مواضع
بدین منظور این حزب با بهره گیری از حضور و عضویت نیروهای کارآمد از همه اقشار جامعه اعم از نخبگان، مدیران، دانشگاهیان، حوزویان، نمایندگان مجلس، اصناف و... در حزب بهره جسته و کمیسیون های مختلفی را بر اساس تدبیر صحیح و هم چنین شعار اساسی «اندیشه نیک، آینده نیک» با تهیه برنامه های کلان دراز مدت گام بلندی را در جهت توسعه این مملکت بر می دارد.
5- حفظ اعتدال در تمامی مراحل سیاسی، فرهنگی و اجتماعی
یکی از اصول اسلام اعتدال و دوری از افراط و تفریط بوده که ریشه های اعتقادی آن در قرآن و سنت به چشم می خورد و اشاره صریح قرآن کریم «و کذلک جعلناکم امتاً وسطا» که نتایج حاصله از این مباحث در طرح های مربوط به ساماندهی مسائل اجتماعی، تبلیغاتی، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، آموزشی و قضایی در نظام اسلامی می گنجد که فراتر از مفاهیم کلی نظری، پا به عرصه زندگی عینی و روزمره مردم گذاشته و حتی ناظر به شیوه زندگی خانوادگی، مسأله آراستگی ظاهر، حجاب معقول و منطقی، رفتار و اخلاق، ساماندهی و تنظیم زندگی مدنی و هنجار و مناسبات اجتماعی، روابط سیاسی و علایق فرهنگی و تنظیم ساماندهی معتدل اقتصادی در پرهیز از افراط و تفریط در تفکر و عمل و اجتناب از تحجر و وارفتگی می باشد. رویکردهای افراط و تفریطی و گرایش های تحجر آمیز موجب کاهش اقتدار و باعث ضعف توانمندی های دولت و ملت خواهد بود و تنوع ذوقها و سلیقه های مختلف اقتضا دارد که جامعه به سمت اعتدال روی آورد و از کانون های تشنج آفرین دوری کند و از تزاحم ها و برخوردهای جناحی و افراط و تفریط پرهیز نموده و حول محور وحدت و همدلی و همبستگی و وفاق و اقتدار و رسیدگی به مردم به ویژه محرومین که فصل الخطاب بیانات امام عزیز بوده، حرکت نماید.
6- رفاه عمومی
از اصول اساسی حزب نیک اندیشان ایران اسلامی رفاه اقشار محروم و تضمین عملی و اجرایی عدالت اجتماعی و پرهیز از باند بازی و ویژه خواری و تقویت بنیه اقتصادی مردم است و اجرای اصول اعتدال برای همه اقشار جامعه پیام آور صلح و صفا و صمیمیت و رفاه و آسودگی خاطر و موجب توسعه پایدار بوده و آثار آن در زندگی همه افراد جامعه ملموس و مشهود خواهد بود.
7- ارتباط با جریانهای سیاسی
بهره گیری از مفاهمات اندیشمندان و حمایت از جنبش نرم افزاری و اجتهاد پویا برای عصر حاضر و عبرت آموزی از گذشته و تعدیل شیوه زندگی مردم مهمترین رکن بنیادین این مجموعه می باشد.
این حزب تمامی جریان ها و گروهی سیاسی دیگر که معتقد به آرمان های مقدس امام راحل (ره) هستند را حمایت نموده و وجدان آگاه جمعی ملت را متوجه خطیر بودن شرایط حساس بین المللی و چالش های فزاینده جهانی ساخت تا با امنیت و آسودگی خاطر کشتی عظیم انقلاب اسلامی را به سر منزل مقصود برساند.
پ) خط مشی ها
1. برگزاری مراسم مذهبی، ایجاد ارتباط با مراکز دینی، علمی، حوزوی و دانشگاهی، تبادل نظر با محققان و صاحب نظران و سایر کارشناسانی که با جامعه اسلامی سر و کار دارند.
2. تشویق و ترغیب اندیشمندان در پیشبرد فعالیت های فرهنگی، گردهمایی های علمی، پژوهشی، آموزشی اعم از موضوع سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، خبری و... تهیه و تدوین و انتشار نشریات مربوطه پس از کسب مجوز لازم.
3. بررسی و تجزیه و تحلیل و نقد برنامه های فرهنگی ، اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، قضایی، قانونگذاری و... دولت جمهوری اسلامی ایران
4. همکاری با وزارتخانه ها، حوزه های علمیه، دانشگاه ها و مؤسسات و مراکز علمی، فرهنگی، آمزوشی، پژوهشی و برگزاری گردهمائی های دینی، فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی، اجتماعی، اداری و قضایی و قانون گذاری
5. انجام پروژه های تحقیقاتی در مورد مسائل مختلف جامعه با هماهنگی مراجع ذیربط و ارائه نظرات مشورتی و ارهکایهای مناسب به مقامات
6. ارائه طرح و برنامه های مناسب به مسؤولین در جهت ترویج ارزش های انسانی و فرهنگی در جامعه
7. ت) طرح ها و برنامه ها و سایر اقتداماتی که در مرامنامه پیش بینی شد و به نحوی با وظایف یکی از وزارتخانه ها یا سازمان های دولتی ارتباط دارد پس از کسب موافقت وزارتخانه ها و یا سازمان دولتی ذیربط به مرحله اجراء در خواهد آمد.
ث) اهداف کلی حزب
1. اعتقاد به نظم و رعایت اولویت در فعالیت های کشور
2. تلاش در جهت حضور مردم ایران اسلامی در عرصه های تعیین سرنوشت و حضور در پای صندوق های رأی و انتخاب گزینه اصلح برآمده از آرای قوی مردم مسلمان در کلیه انتخابات.
3. تلاش جهت همگرایی و وحدت رویه در بین مردم به ویژه فرهیختگان و نخبگان اجتماعی و فرهنگی
4. ارتقاء سطح آگاهی مردم نسبت به مسائل سیاسی، فرهنگی و علمی و اجتماعی
5. تلاش در جهت اجرای قانون در کلیه جهت گیری های مختلف
6. شناخت عمیق رخدادهای اجتماعی
7. حفظ و تداوم روحیه اسلامی، انقلابی در مردم به ویژه نسل جوان
8. تقویت روابط عاطفی و معنوی بین آحاد مردم به طور عام و اعضاء عزب نیک اندیشان ایران اسلامی به طور خاص
9. برگزاری همایش های مختلف در جهت پیشبرد اطلاعات سیاسی و درک شعور اجتماعی جامعه به ویژه نسل جدید.

مرامنامه

حزب نیک اندیشان ایران اسلامی

دی ماه - 1385